Jak śwince zapobiegać?
Każdy na pewno zadaje sobie pytanie jak uniknąć tej choroby. Zapobieganie śwince uwzględnia izolację chorego przez okres utrzymywania się objawów klinicznych. Jednak okres zaraźliwości rozpoczyna się 2 - 6 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych i trwa do 9 dni od początku choroby. Ta izolacja najczęściej jest spóźniona ponieważ zakaźność chorego występuje, gdy nie możemy jeszcze świnki rozpoznać. Czyli ktoś już zarażony, a nie mający jeszcze objawów, zaraża swoje otoczenie. Świnka przebiegająca bez stanu zapalnego ślinianek jest również zaraźliwa. Czyli ktoś może myśleć, że jest po prostu przeziębiony, gdyż nie rozwinęły się u niego objawy typowe dla świnki, i jednocześnie rozsiewać wirusa w swoim otoczeniu.
Jak postępować w przypadku kontaktu z osoba chorą? Pamiętać należy jak wirus się rozprzestrzenia - drogą kropelkową. Należy więc unikać picia z jednego kubka, dokładnie myć sztućce, myć ręce itp. Słowem zachować zdrowy rozsądek.
Szczepienia ochronne.
Od niedawna jest sposób na świnkę. Tym sposobem są szczepienia. Po zaszczepieniu, nawet jeśli dziecko zachoruje (a może udać się uniknąć tej choroby) - świnka będzie miała lekki przebieg. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie powikłań. W Polsce na przykład małe dzieci są szczepione obowiązkowo w wieku 13 - 14 m-cy (szczepienie bezpłatne). Szczepionka jest skuteczna do ok. 7 roku życia. Zalecane jest kolejne szczepienie w 7 roku życia (w Polsce - płatne). Szczepienia zalecane to takie, które każda dbająca o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka matka powinna wykonać. Jednak z uwagi na brak środków w budżecie państwa, koszt zakupu szczepionki pokrywają rodzice.
W państwach, w których wprowadzono masowe szczepienia przeciw śwince, roczne liczby zachorowań, jak również zapadalność, zdecydowanie spadły. Według danych WHO spośród 214 państw, będących członkami Światowej Organizacji Zdrowia, aż 82 państwa wprowadziły masowe szczepienia przeciw śwince.
Od lat siedemdziesiątych połączono szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce w jedną ampułkę - dzięki temu dziecko przy jednym ukłuciu nabywa odporności przeciwko trzem chorobom zakaźnym. Od tego czasu liczba zachorowań w krajach, w których szczepionka ta jest obowiązkowa, systematycznie maleje. Szwecja i Finlandia są już praktycznie wolne od zachorowań na odrę i na świnkę. W krajach, które nie stosują powszechnych i obowiązkowych szczepień świnka i różyczka pojawia się epidemicznie co 2 - 4 lata, szczególnie często chorują dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli.